"ZANOCUJ W LESIE"
Nadleśnictwo Zdroje wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni aż 1400 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Wyznaczona przez Nadleśnictwo Zdroje strefa o nazwie „Pod Bieścem”,znajduje się wokół szczytu Biesiec - 833 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, najwyższej kulminacji w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich. To obszar niedostępny i oddalony od domostw, przeznaczony dla miłośników spędzania czasu jak najbliżej przyrody, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury turystycznej. Szczyt i zbocza porastają lasy świerkowe z domieszką innych gatunków, głównie buka, modrzewia, jaworu i brzozy. Obszar leży na dziale wodnym Morza Bałtyckiego i Północnego, a w pobliżu znajduje się wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.
Mapa poglądowa obszaru dostępna jest w załącznikach poniżej.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie Bank Danych o Lasach ( BDL ) oraz z poziomu aplikacji Mbdl - android lub aplikacji Mbdl - iPhone , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru - załącznik poniżej
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego !
Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone.Wyznaczonymi miejscami do rozniecania ognia są: „Polana Św. Huberta” (współrzędne geograficzne: 50° 20' 9.671" N 16° 26' 2.34" E), miejsca biwakowe „Nad Dziką Orlicą” w miejscowości Lasówka (współrzędne geograficzne: 50° 19' 18.355" N 16° 26' 15.761" E), przy „Torfowisku pod Zieleńcem” (współrzędne geograficzne: 50° 20' 50.034" N 16° 24' 28.001" E), „Na filtrach” (współrzędne geograficzne: 50° 22' 2.696" N 16° 23' 48.759" E), przy schronisku „Pod Muflonem” (współrzędne geograficzne: 50° 23' 30.165" N 16° 23' 51.937" E). W razie wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu - Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem !
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
- Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Miejsca te oznaczone są w terenie żółtymi tablicami „Zakaz wstępu” z podaniem przyczyny. Na powierzchnie te obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu !
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków - informacji należy szukać na stronie internetowej i w profilach społecznościowych Nadleśnictwa Zdroje. Zawsze jest podany termin obowiązywania, lokalizacja na mapie i przyczyna.
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
terminy polowań zbiorowych KŁ "Głuszec" :
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza ( załącznik poniżej ) oraz przesłanie go na adres piotr.mirek@wroclaw.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie – tel. 507 741 453
Nadleśnictwo Zdroje przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Poradniki:
- jak znaleźć się w lesie
- jak złapie cię burza
- kto spotyka w lesie
- wycieczka do lasu - jak się przygotować
- wycieczka do lasu - jak spędzić tam czas
- leśny savoir-vivre
znajdują się w załącznikach na stronie Zasady bezpiecznego wypoczynku w lasach Nadleśnictwa Zdroje