Wydawca treści Wydawca treści

Sypialnia dla nietoperzy już gotowa !

Odkryta po raz pierwszy przez poszukiwaczy rud żelaza w XIV wieku „Złota Sztolnia”, chętnie odwiedzana przez kuracjuszy z Dusznik Zdroju na przełomie XIX i XX wieku, dzisiaj została na nowo odkryta przez przyrodników.

Galeria zdjęć

informacja na stronie RDOŚ we Wrocławiu

Nadleśnictwo Zdroje wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska ( RDOŚ ) we Wrocławiu, udrożniło i zabezpieczyło wejście do jedynego naturalnego zimowiska nietoperzy w tej części Sudetów. Przy użyciu ciężkiego sprzętu udało się odkopać zasypane całkowicie wejście do jaskini w Górach Orlickich zwanej „Złotą Sztolnią".
Przeprowadzono również prace zabezpieczające sztolnie przed nanoszeniem do wewnątrz rumoszu skalnego, przez wpadający do jaskini  strumień „Złoty Potok", który po powodzi w 1998 roku zmienił swój bieg. Naniesiony materiał spowodował częściowe zasypanie korytarzy jaskini.  Jedyne wejście do „Złotej Sztolni" stopniowo wypełniało się gruzem skalnym, błotem i drewnem co doprowadziło w 2013 roku do całkowitego zasypania. Znając wcześniejszy przebieg potoku podobnie jak w 1872 roku przełożono strumień, przy pomocy betonowych koryt, zmieniając jego bieg.

Przygotowane schronienie już niedługo zostanie na nowo odkryte m.in. przez nocki duże, nocki Bechsteina, nocki łydkowłose, mopki, podkowce małe czy nocki orzęsione.

Nad wejściem rozłożono siatki zabezpieczające niestabilny grunt i luźne fragmenty skalne przed osunięciem, aby nie dopuścić do zasypania zimujących wewnątrz nietoperzy. Założono specjalną kratę uniemożliwiającą wejście osób postronnych, która zapewni gackom spokojny sen w zimie. Stalowe kraty nierzadko ocalają nietoperzom życie. Zwierzęta zbudzone z zimowej hibernacji przez ciekawskich turystów lub zwyczajnych wandali nie przetrwałyby zimy.
Na zakończenie podkreślić należy, że wszystkie nietoperze dziko występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej, a jaskinia nie jest udostępniona do zwiedzania.
Nie zakłócajmy ich spokojnego snu !