Wydawca treści
ochrona lasu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Przeczytaj więcej o ochronie lasu
Zagrożenia biotyczne
Struktura gatunkowa drzewostanów nadleśnictwa z 75% udziałem świerka, stwarza dogodne warunki do rozwoju szkodników wtórnych stanowiących najpoważniejszy problem dla drzew iglastych.
Dlatego też na terenie leśnym można spotkać wiele pułapek mających na celu bieżącą ochronę lasu przed owadami, w tym przypadku –szkodnikami wtórnymi
Istotnym zagrożeniem dla zakładanych upraw są szeliniaki, które ze względu na lokalizację naszych lasów na obszarach ochronnych są zwalczane klasycznie.
Ochrona lasu przed zwierzyną
Ze względu na istnienie bardzo dużych kompleksów leśnych stanowiących swoistą ostoje zwierzyny nadleśnictwo boryka się z licznymi szkodami w uprawach, młodnikach i starszych drzewostanach, czynionymi przez zwierzynę (jeleń, sarna). Metodą ograniczenia występowania szkód przez zgryzanie młodych sadzonek jest stosowane grodzenie, smarowanie repelentami czy indywidualna osłona sadzonek.
W okresie zimowym pozostawia się w terenie tzw. drzewa zgryzowe, mające za zadanie odciągnięcie zwierzyny płowej od spałowania młodników poprzez niszczenie kory na drzewkach stojących. Bardzo często zwierzyna „korzysta" ze świeżo przygotowanego drewna w trakcie przerw w pracy pilarzy.
Zagrożenia abiotyczne
Niestety nie są obce dla naszych lasów wszelkie ekstremalne zjawiska atmosferyczne takie jak np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury.
Zagrożenia antropogeniczne
Ze względu na atrakcyjne położenie naszych lasów w Ziemi Kłodzkiej, gęstą sieć szlaków turystycznych, udostępnienie lasu dla przebywających w licznych uzdrowiskach kuracjuszy, a także ludzi korzystających z naturalnych darów lasu (grzyby, jagody), dochodzi czasami do niewielkich pożarów, których przyczyną jest nieostrożność człowieka.