Lista aktualności Lista aktualności

Wieża widokowa na Orlicy oficjalnie otwarta !

Z wieży o wysokości 25,5 metra podziwiać można wspaniały widok zarówno na Góry Orlickie, jak i na Masyw Śnieżnika oraz najwyższą górę Sudetów - Śnieżkę

Wieża nawiązuje do przedwojennej tradycji wędrówek kuracjuszy z miasta Duszniki-Zdrój na Orlicę, najwyższy po polskiej stronie szczyt Gór Orlickich (1084 m n.p.m.).

Powstała przy ruinach schroniska, które wybudował w XIX w. Heinrich Rübartsch prekursor narciarstwa w Zieleńcu. Wyróżnia się drewnianą konstrukcją na kamiennej podstawie, która została wykończona rodzimym łupkiem. U podstawy wieży znajduje się zadaszone miejsce spoczynku dla turystów wraz z ławami i stołami.

Do wieży można dotrzeć po leśnej drodze, którą biegnie zielony i czerwony pieszy szlak turystyczny. Na szczyt można wjechać również rowerem, zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. Natomiast zimą narciarze biegowi mogą dotrzeć tu trasami od Kamienia Rubartscha i dalej ruszyć w kierunku Masarykovej Chaty.

Wieża powstała w ramach projektu "Czesko-Polski Szlak Grzebietowy", który zakładał budowę 11 wież widokowych zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. 
Od połowy lipca do początku października br. na szczyt Wieży Widokowej na Orlicy weszło już 35 tysięcy osób.