Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na XXIII Agrofecie w Szczytnej

Już po raz dziesiąty Nadleśnictwo Zdroje współorganizowało Agrofetę w Szczytnej. Wspaniałe konie podczas zawodów zrywki drewna, "grające" piły w turnieju drwali i nowoczesne maszyny leśne wraz z "ostępem" edukacyjnym wypełniły centrum Szczytnej.

zapraszamy na relację filmową : doba.pl oraz tvklodzka.pl

zobacz galerię zdjęć
napisali o nas - dkl.doba.pl

W niedzielne południe odbył się niezwykle widowiskowy konkurs konnej zrywki drewna. Aby przybliżyć trudną pracę zrywkarzy i ich koni rozegrano trzy konkurencje: próbę terenową, przeciąganie kłód na dokładność i próbę uciągu. W każdej liczyła się precyzja oraz czas wykonania.
A oto wyniki:

 1. RAFAŁ ŁUKASIK z koniem INKA
 2. SEBASTIAN PROCHERA z koniem ROSA
 3. RAFAŁ ŁUKASIK z koniem MAX,
 4. JÓZEF SZWED z koniem GWIAZDA

W "ostępie" edukacyjnym leśnicy ze Zdrojów wraz z kolegami z nadleśnictwa Bardo, Międzylesie i Świdnica ukazywali poprzez zabawę i pokazy bogactwo polskich lasów oraz tajniki swojej pracy na rzecz ich zachowania w jak najlepszym stanie. Leśnicy jak co roku przygotowali niespodziankę - wystawę gołębi ozdobnych sprowadzonych od hodowców z różnych stron Polski.

Poprzez pokaz nowoczesnych maszyn leśnych harvestera i forwadera, które służą do ścinania drzew i transportu drewna przedstawiliśmy, jak ograniczamy ciężką i niebezpieczną pracę człowieka w lesie.

Już po raz dziesiaty pilarze stanęli do rywalizacji w Zawodach Drwali o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Zdroje. Miały one rangę  międzynarodową, ponieważ na siedmiu uczestników jeden reprezentował Republikę Czeską.
Eliminacje, które odbyły się rankiem w lesie polegały na ścięciu drzewa tak, aby upadło w wyznaczone przez pilarza miejsce z zachowaniem obowiązujących zasad. Do rundy finałowej zakwalifikowali się wszyscy zawodnicy.
Rozegrali oni cztery konkurencje: złożoną przerzynkę, przerzynkę na dokładność, okrzesywanie oraz rzeźbienie w drewnie. W trzech pierwszych liczy się precyzja oraz czas wykonania, a w czwartej dodatkowo zmysł artystyczny.
A oto wyniki:

 1. DAWID CHACIŃSKI, łączna suma pkt. 1341 z m. Złoty Stok, Nadleśnictwo Bardo Śląskie
 2. JAKUB JETMAR, łączna suma pkt. 1223 z m. Mladkov, Lasy Czeskiej Republiki
 3. ROBERT CHACIŃSKI, łączna suma pkt. 1147, z m. Złoty Stok, Nadleśnictwo Bardo Śląskie
 4. ADAM SZUMSKI, łączna suma pkt. 977, z m. Kudowa Zdrój, Nadleśnictwo Zdroje
 5. EDWARD MUSIAŁ, łączna suma pkt. 858, z m. Wolany, Nadleśnictwo Zdroje
 6. ANDRZEK KUŹLIK, łączna suma pkt. 769, z m. Kudowa Zdrój, Nadleśnictwo Zdroje
 7. ADAM KRYSIŃSKI, łączna suma pkt. 691, z m. Nowa Ruda,Nadleśnictwo Jugów

Jako gospodarze dziękujemy bardzo gorąco zawodnikom, zaproszonym gościom, Zakładom Usług Leśnych, którzy nas wspierali i licznie towarzyszyli z całymi rodzinami, a także sponsorom za wspaniałe nagrody i kibicom, dla których co roku staramy się uatrakcyjniać program.