Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na rynku "Za Bramą" w Szczytnej

Już po raz siódmy Nadleśnictwo Zdroje współorganizowało Agrofetę w Szczytnej. Zielone świerki, zapach lasu oraz "grające" piły podczas turnieju drwali wraz z nowoczesnymi maszynami leśnymi wypełniły 03 sierpnia centrum Szczytnej.

Relację filmową z imprezy można zobaczyć na stronie www TVK Telewizji Kłodzkiej

W "zagajniku" przygotowanym dla dzieci i dorosłych leśnicy ze Zdrojów przybliżali poprzez zabawę i pokazy tajemnice naszych lasów oraz tajniki swojej pracy na rzecz ich zachowania w jak najlepszym stanie. Największym zainteresowaniem cieszyły się żywe eksponaty naszych kolegów leśników z Republiki Czeskiej - sowa Puchacz oraz trzy sokoły rarogi. Każdy odwiedzający obowiązkowo musiał sobie zrobić zdjęcie z pięknymi ptakami, a zwłaszcza z dostojnym puchaczem.

Pokazem najnowocześniejszych maszyn leśnych harvestera i forwadera, służących do ścinania drzew i transportu drewna pokazaliśmy, jak można ograniczyć ciężką i niebezpieczną pracę człowieka w lesie. A jednocześnie tak korzystać z darów lasu, aby zapewnić jego trwałość.

Pomimo wielkiej ulewy już po raz siódmy pilarze stanęli do rywalizacji w Turnieju Drwali o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Zdroje. Zawody nabrały rangi międzynarodowej, ponieważ trzech z nich reprezentowało Republikę Czeską.
A oto pełna lista zawodników:

  1. Mirosław Pomietło z Lasówki
  2. Adrian Kucharzewski ze Szczytnej
  3. Adam Szumski z Kudowy-Zdroju
  4. Robert Smolarz z Lasówki
  5. Władimir Czermak z Orlickie Zahory
  6. Ladislaw Kricensky z Kunvaldu
  7. Josef Kust z Orlickie Zahory

Na co dzień drwale, pracujący głęboko w lesie rozegrali cztery konkurencje: złożoną przerzynkę, przerzynkę na dokładność, okrzesywanie oraz rzeźbienie w drewnie. W trzech pierwszych liczy się precyzja oraz czas wykonania, a w czwartej dodatkowo zmysł artystyczny.
Zwycięzcą tegorocznych zawodów został Robert Smolarz (680 pkt.), zaraz za nim uplasowali się Adam Szumski (483 pkt.) i Mirosław Pomietło (452 pkt.).

Niemniej emocjonującą, przeznaczoną dla widzów była konkurencja "cięcie piłą moja-twoja". Wymagała ona przede wszystkim zręczności, ale też i siły.

Tegoroczne spotkanie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej oraz przybyłych do nas turystów z leśnikami uświetnili piękną grą sygnaliści myśliwscy z Czech oraz Polski.

Każdy kto był w niedzielę 03 sierpnia na rynku w Szczytnej mógł się przekonać, że Lasy Państwowe, świętujące swoje dziewięćdziesięciolecie dobrze dbają o nasze lasy.

Galeria zdjęć