Lista aktualności Lista aktualności

Budowa wieży na Orlicy ruszyła !

Wieża na Orlicy powstaje w ramach projektu polsko-czeskiego pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”

Miesiąc temu Nadleśnictwo Zdroje wspólnie z Urzędem Miasta Duszniki-Zdrój przekazało teren pod budowę wykonawcy - Firmie CAKO z Polanicy-Zdroju.
 Za 24klodzko.pl
Wieża widokowa, będzie miała drewnianą konstrukcję o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75m, 13,65m i 18,55m, z których rozciągać się będzie widok na panoramę Gór Orlickich. U podstawy wieży pojawi się też zadaszone miejsce spoczynku dla turystów wraz z ławami i stołami. Do wieży będzie można dotrzeć po gruntowej drodze, którą biegnie czerwony i zielony szlak turystyczny.
Termin zakończenia budowy wieży na Orlicy planowany jest na 30 listopada 2020 r. 
Powstanie ona w miejscu nieistniejącego dzisiaj schroniska turystycznego wybudowanego w 1880 roku przez Heinricha Rübartscha.
Punkt widokowy na Orlicy był popularnym celem wycieczek turystów w XIX i na początku XX w. Platformę widokową, a później wieżę odwiedzili m.in. John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, cesarz Józef II czy Fryderyk Chopin ( w 1826 r. ).
Po drugiej wojnie światowej schronisko nie podjęło działalności i zaczęło popadać w ruinę. W końcu zostało spalone i dzisiaj nie ma właściwie po nim śladu.