Lista aktualności Lista aktualności

8 edycja akcji grabienia liści kasztanowców

Weź grabie w dłoń i spraw, by Twój kasztanowiec był na wiosnę zdrowszy !

Ogólnopolska akcja ratowania kasztanowców prowadzona przy współpracy Lasów Państwowych i pod egidą Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej organizowana jest już po raz ósmy.

Działanie polegające na grabieniu i utylizacji liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka jest najprostszą i najtańsza metodą ograniczenia populacji tego szkodnika.

W tym roku przy współpracy z Nadleśnictwem Zdroje akcję grabienia liści kasztanowców przeprowadziła młodzież z Zespołu Szkół Społecznych w Chocieszowie. Zamieszczamy zdjęcia z przeprowadzonej akcji i zapraszamy do organizacji akcji grabienia liści opadających z kasztanowców inne placówki edukacyjne i stowarzyszenia !

WYSTARCZY:

1. ZGRABIĆ - spod kasztanowców liście - najlepiej od razu po ich opadnięciu;

2. ZEBRAĆ - liście do worków;

3. ZUTYLIZOWAĆ - np. paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi. Zebrane liście można również oddać do kompostowania, pod warunkiem jednak, że kompostowisko jest znacznie oddalone od kasztanowców. Sam kompost uzyskany z liści z poczwarkami szrotówka należy używać najwcześniej od jesieni następnego roku, używanie go wiosną grozi „rozsianiem" poczwarek szrotówka i umożliwi wylęg motyli na wiosnę.

Więcej informacji na stronie http://www.pomozmykasztanowcom.pl