Lista aktualności Lista aktualności

100-lecie odzyskania niepodległości i Związku Leśników Polskich

Obchody 100-lecia ZLP w RP na terenie całego kraju zostały objęte Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Dzisiaj rankiem przed siedzibą Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej odbyła się uroczystość posadzenia symbolicznego „dębu niepodległości” oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Leśnicy z Nadleśnictwa Zdroje uczcili w ten sposób 100-rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecie działalności Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
                                         
To największy i najstarszy  związek zrzeszający pracowników leśnictwa, założony 10 listopada 1918 r. w wyzwalającej się Warszawie. Stał się on zalążkiem przedsiębiorstwa Polskie Lasy Państwowe utworzonego w 1924 r. i działającego do dziś jako Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP).

Uroczystego posadzenia dębu i odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdroje Przemysław Zwaduch i w imieniu załogi Piotr Mirek Przewodniczący ZLP w RP przy Nadleśnictwie Zdroje.

Posadzony dąb nawiązuje do pięknej tradycji sadzenia dębów i lip przez Polaków w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości zainicjowanej przez ówczesnych leśników. Odsłonięta tablica jest natomiast symbolem działalności braci leśnej na rzecz niepodległej Polski oraz  społecznego zaangażowania w ochronę rodzimej przyrody, zwiększania lesistości i dbania o dobry wizerunek polskiego leśnika i leśnictwa.