Wydarzenia Wydarzenia

2 września
V GRZYBÓW-Zdroje
17 września
IV GRZYBÓW-ZDROJE
— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 58 rezultatów.

Lista wydarzeń Lista wydarzeń

Powrót

52. Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie

52. Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie

Ponad 750 zawodników z 60 drużyn regionalnych i narodowych będzie walczyło o miejsce na podium podczas Mistrzostw Europy Leśników w Biathlonie w Dusznikach-Zdroju. Polska po raz pierwszy, w ponad pięćdziesięcioletniej historii zawodów, będzie ich gospodarzem. Organizatorami są Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

W rywalizacji w narciarstwie biegowym i strzelaniu, kobiety i mężczyźni, zmierzą się w dziesięciu kategoriach wiekowych. Najstarszy startujący uczestnik ma 86 lat.

Leśnicy będą rywalizować w kategoriach indywidualnych w stylu klasycznym i dowolnym oraz w biegach sztafetowych. W terenie górskim na wysokości ponad 650 m n.p.m., organizatorzy przygotowali widokowe trasy-pętle o długości blisko 3 km z licznymi podbiegami.

Biathlonowe Mistrzostwa Europy będą wydarzeniem otwartym dla lokalnej społeczności i turystów, których organizatorzy zapraszają do kibicowania drużynom. We wtorek 21 stycznia na dusznickim rynku, podczas uroczystego otwarcia zawodów widzowie zobaczą widowiskową paradę z flagami drużyn narodowych, będą mogli uczestniczyć w otwartym koncercie zespołu George Dyer Band oraz skosztować przysmaków pochodzących z lasu serwowanych przez leśników na stoisku „Dobre z Lasu”.

W środę od rana na obiekcie Duszniki Arena będą odbywały się treningi strzeleckie a następnie zawody otwarte dla widzów i kibiców.
Natomiast w czwartek, leśne atrakcje i ciekawostki zaprezentują edukatorzy z leśnych kompleksów promocyjnych „Sudety Zachodnie” oraz „Lasy Doliny Baryczy”.

Stoiska edukacyjne będą dostępne w Parku Zdrojowym przed Teatrem im. Fryderyka Chopina od godz. 16.00, gdzie również będzie można skosztować produktów „Dobre z Lasu”.

Zawody odbędą się na obiekcie Duszniki Arena. ( fot. P. Mirek )

To jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce, będąc także jedynym w pełni profesjonalnym obiektem biatlonowym. Znajdują się tu dwie oświetlone, trasy długości 1,3 km i 2,4 km, z kompletnym systemem naśnieżania oraz 30 stanowiskowa elektroniczna strzelnica przystosowana do relacji LIVE.

Od 1969 r. zawody EFNS licznie przyciągają leśników z całej Europy, których poza wykonywanym zawodem, łączy także zainteresowanie narciarstwem biegowym. Pierwsza edycja zawodów EFNS odbyła się w Schwarzwaldzie. W ten sposób elitarny sport wyczynowy, jakim jest biathlon, od przeszło 50  lat sprzyja promocji leśnictwa, branży leśno-drzewnej, a także integracji europejskich pracowników sektora leśno-drzewnego. Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie (EFNS) to obecnie bardzo dobrze rozpoznawalne wydarzenie sportowe sprzyjające integracji przedstawicieli sektora leśno-drzewnego z różnych europejskich krajów oraz popularyzujące wymianę kulturową pomiędzy poszczególnymi narodowościami.

Natomiast hasłem „Tu bije leśne serce Europy” polscy leśnicy zachęcają swoich kolegów z zagranicy oraz kibiców do odwiedzenia leśnych ostępów Dolnego Śląska.

Lasy zajmują tam  560 tys. ha i pełnią głównie funkcję ochronną. Na terenie RDLP we Wrocławiu aż 74  proc. powierzchni lasów zostało zaliczonych do kategorii lasów ochronnych, głównie wodochronnych i glebochronnych.

Dodatkowo dolnośląskie lasy obfitują w wiele miejsc cennych przyrodniczo i ustawowo chronionych. Coraz szybszy rozwój cywilizacyjny pociąga za sobą zwiększające się zapotrzebowanie społeczeństwa na świadczone przez lasy funkcje – oprócz ochronnych, także rekreacyjne i turystyczne. Leśnicy z regionu udostępniają mieszkańcom i turystom m.in. trasy biegowe, narciarskie i rowerowe. Na terenie RDLP we Wrocławiu jest ich ponad 8 tys.km.

Dolnośląskie lasy to doskonały przykład realizacji funkcji produkcyjnych lasu z poszanowaniem funkcji przyrodniczej i potrzeb społeczeństwa.

źródło - www.lasy.gov.pl