Lista aktualności Lista aktualności

Posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju

Turystyka i dziki w Polanicy-Zdroju

12 maja 2016r. odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Polanicy-Zdrój. Na zaproszenie Pani Przewodniczącej w posiedzeniu uczestniczyli, m.in. przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Zdroje i Bystrzyca Kłodzka, a także dzieci ze szkoły podstawowej, dla których była to praktyczna lekcja samorządności.
Jednym z punktów posiedzenia były „miejskie szlaki turystyczne – stan, funkcjonowanie, efekty reorganizacji". Sprawę przedstawiła Pani Justyna Kuban – Dyrektor Teatru Zdrojowego, Centrum Kultury i Promocji. Pani dyrektor podziękowała Nadleśnictwom Zdroje i Bystrzyca Kłodzka za owocną współpracę, dokonywane przeglądy oraz uregulowanie kwestii prawnych związanych z nieodpłatnym udostępnianiem gruntów na cele turystyki.
Towarzystwo Miłośników Polanicy, które reprezentował Pan Prezes Edward Wojciechowski przedstawiło plany najbliższych przedsięwzięć realizowanych wspólnie z nadleśnictwami, dotyczące rewitalizacji najtrudniejszych odcinków  „Serduszkowego Szlaku".
Zaproponowano wspólną akcję społeczną leśników wraz z wolontariuszami zrzeszonymi wokół TMP przy porządkowaniu kamiennych schodów.
Padło również wiele ciepłych słów pod adresem miejscowych gospodarzy lasu.
Leśnicy często włączali się do dyskusji, zapraszając do odwiedzania lasów, korzystania z wyznaczonych szlaków z poszanowaniem otaczającej przyrody i istniejącej infrastruktury turystycznej.

Drugim arcyważnym tematem, budzącym wiele emocji były dziki, które coraz śmielej wchodzą do uzdrowiska i powodują wiele szkód w przydomowych ogródkach. Leśnicy, a jednocześnie myśliwi Pan Zbigniew Pleśniarski z Nadleśnictwa Zdroje oraz Daniel Koczela z Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka tłumaczyli, że należy nie dokarmiać, nie pozostawiać resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla dzikiej zwierzyny, aby w ten sposób nie przyzwyczajać jej do łatwego pożywienia.
Omówiono również kwestię odszkodowań za poniesione straty w wyniku działalności dzików. Szkody należy zgłaszać do kół łowieckich jeśli na terenie ich obwodów wystąpiły zniszczenia lub do Zarządu Województwa jeśli straty wyrządziła zwierzyna na terenie miasta. 
UM we współpracy z leśnikami przygotuje dla mieszkańców i turystów ulotki, jak postępować w sytuacji spotkania z dzikami.

W spotkaniu Lasy Państwowe reprezentowali:

  1. Nadleśnictwo Zdroje: zastępca nadleśniczego Zbigniew Pleśniarski oraz specjalista służby leśnej ds. ochrony przyrody Piotr Mirek
  2. Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka: zastępca nadleśniczego Grażyna Wysocka-Fiślak oraz leśniczy Leśnictwa Kamienna Góra Daniel Koczela.